Válka s mloky: Porovnání verzí

Z EkzamenoWiki
Přejít na: navigace, hledání
(+)
(+)
Řádek 46: Řádek 46:
 
V počátcích obchodu s mloky byli tito tvorové užíváni k odklízení mělčin, čištění přístavů či rozšiřování Panamského průplavu. Byla též plánována výstavba leteckých ostrovů, které by usnadnily doplňování paliva. Mločí syndikát usilovně pracoval na propagaci mloků, místy však bylo jejich rozšiřování brzděno legislativou. Britská vláda odmítla povolit transport mloků Suezským průplavem a zakázala jejich zaměstnávání u pobřeží či ve vodách Spojeného království z bezpečnostních důvodů a z důvodů dodržování zákonů o potírání otroctví. Mnozí lidé před šířením mloků varovali, světový tisk však pojednával spíše o výhodách obchodu s nimi (a to i proto, že byl tento obchod spojen s výnosnou inzercí v novinách).
 
V počátcích obchodu s mloky byli tito tvorové užíváni k odklízení mělčin, čištění přístavů či rozšiřování Panamského průplavu. Byla též plánována výstavba leteckých ostrovů, které by usnadnily doplňování paliva. Mločí syndikát usilovně pracoval na propagaci mloků, místy však bylo jejich rozšiřování brzděno legislativou. Britská vláda odmítla povolit transport mloků Suezským průplavem a zakázala jejich zaměstnávání u pobřeží či ve vodách Spojeného království z bezpečnostních důvodů a z důvodů dodržování zákonů o potírání otroctví. Mnozí lidé před šířením mloků varovali, světový tisk však pojednával spíše o výhodách obchodu s nimi (a to i proto, že byl tento obchod spojen s výnosnou inzercí v novinách).
  
V Austrálii došlo v souvislosti s importem mloků ke stávkám přístavních a jiných pracovníků, které byly urovnány nabídkou finančního příspěvku odborům. Mloci zlepšili svou reputaci i záchranou několika tonoucích v přístavu Madras (domorodci však byli jejich zásahem pobouřeni, neboť se jakožto nečistá stvoření dotkli příslušníků vyšších kast). Postupně jsou mloci rozděleni na cenové třídy podle jejich možného využití. Mloci "Leading" jsou užíváni jako vůdci pro jejich inteligenci; "Heavy" jsou silní mloci schopní vykonávat těžké práce; "Team" jsou běžní, řadoví mloci; "Odd Jobs" jsou neškolení mloci schopní vykonávat pomocné práce; "Trash" jsou slabí či postižení mloci, kteří se prodávají hromadně na váhu a účel jejich nákupu není znám. Jako "Spawn" je označován mločí potěr. Mloci se začínají užívat i pro závodění, kdy v trojspřeží táhnou plochou lodici. Mloci jsou množeni a cvičeni ve specializovaných farmách, kde se učí lidské řeči a zacházení s pracovními nástroji. Po výcviku jsou naloženi do tankových lodích, které je dopraví na jejich pracoviště, přičemž ztráty během přepravy "dosahují stěží desíti procent". Na žádost spolku pro ochranu zvířat je na každé lodi kaplan, který dohlížet na humánní zacházení s mloky a káže jim o úctě k budoucím zaměstnavatelům.
+
V Austrálii došlo v souvislosti s importem mloků ke stávkám přístavních a jiných pracovníků, které byly urovnány nabídkou finančního příspěvku odborům. Mloci zlepšili svou reputaci i záchranou několika tonoucích v přístavu Madras (domorodci však byli jejich zásahem pobouřeni, neboť se jakožto nečistá stvoření dotkli příslušníků vyšších kast). Postupně byli mloci rozděleni na cenové třídy podle jejich možného využití. Mloci "Leading" byli užíváni jako vůdci pro jejich inteligenci; "Heavy" byli silní mloci schopní vykonávat těžké práce; "Team" byli běžní, řadoví mloci; "Odd Jobs" byli neškolení mloci schopní vykonávat pomocné práce; "Trash" byli slabí či postižení mloci, kteří se prodávali hromadně na váhu a účel jejich nákupu nebyl zcela znám. Jako "Spawn" byl označován mločí potěr. Mloci se začali užívat i pro závodění, kdy v trojspřeží táhli plochou lodici. Mloci byli množeni a cvičeni ve specializovaných farmách, kde se učili lidské řeči a zacházení s pracovními nástroji. Po výcviku byli naloženi do tankových lodích, které je dopravily na jejich pracoviště, přičemž ztráty během přepravy "dosahovaly stěží desíti procent". Na žádost spolku pro ochranu zvířat byl na každé lodi kaplan, který měl dohlížet na humánní zacházení s mloky a kázal jim o úctě k budoucím zaměstnavatelům.
  
Kromě oficiálního obchodu s mloky se brzy rozbují i obchod ilegální. Při něm jsou mloci omračováni vesly a dosti bezohledně odvlečeni na loď, která navíc často není uzpůsobena pro jejich přepravu. Takto je podle průzkumů ulovena asi čtvrtina prodávaných mloků a Mločí syndikát i místní vlády toto pirátství vzhledem k přemnožení mloků tiše tolerují. S rozvojem obchodu s mloky docházelo ve světě k projektování megalomanských projektů majících za cíl vytvoření nových pevnin. Japonsko projektovalo propojení svých ostrovů souší, Holandsko pokračovalo ve vysušování přímořských oblastí a Francie propojila ostrovy departmentu Guadeloupe.
+
Kromě oficiálního obchodu s mloky se brzy rozbujel i obchod ilegální. Při něm byli mloci omračováni vesly a dosti bezohledně odvlečeni na loď, která navíc často nebyla uzpůsobena pro jejich přepravu. Takto byla podle průzkumů ulovena asi čtvrtina prodávaných mloků a Mločí syndikát i místní vlády toto pirátství vzhledem k přemnožení mloků tiše tolerovaly. S rozvojem obchodu s mloky docházelo ve světě k projektování megalomanských projektů majících za cíl vytvoření nových pevnin. Japonsko projektovalo propojení svých ostrovů souší, Holandsko pokračovalo ve vysušování přímořských oblastí a Francie propojila ostrovy departmentu Guadeloupe.
  
Mloci dále přitahovali pozornost vědců, kteří se nově začali zabývat jejich psychologií. V důsledku jejich zkoumání byl uspořádán "První mezinárodní kongres zoologů pro psychologický výzkum obojživelníků ocasatých". Vědci se zde ani tak nezabývali intelektem mloků, jako spíše popisem krutých experimentů, které s nimi byly prováděny (vyříznutí částí mozku, rozdrcení ušního labyrintu...). Následkem podrobného vědeckého prozkoumání a rychlého rozšíření mloků se o ně většina veřejnosti přestala zajímat a stali se běžnou součástí života. Odolnost mloků pak zkoumal hamburský badatel Wuhrmann, který shledal, že mloci vydrží bez vody pouze několik dní. Jsou-li však pravidelně postříkáváni vodou, jsou schopni po určitý čas pracovat i v suchém prostředí. Bylo též zjištěno, že mloci zůstávají aktivní při teplotách do 7°C, při poklesu teploty pod 5°C pak upadají do jakési hibernace. Vysoce netolerantní jsou vůči chemickému znečištění, naopak bez jídla vydrží při relativní čilosti tři týdny. Mloci mají také velmi dobré regenerační schopnosti, kdy jim při zranění dorůstají celé končetiny i vnitřní a smyslové orgány. Při výzkumech je také zjištěno, že tuk mloků by mohl být využit v průmyslu jako mazadlo a jejich maso je při adekvátní úpravě poživatelné.
+
Mloci dále přitahovali pozornost vědců, kteří se nově začali zabývat jejich psychologií. V důsledku jejich zkoumání byl uspořádán "První mezinárodní kongres zoologů pro psychologický výzkum obojživelníků ocasatých". Vědci se zde ani tak nezabývali intelektem mloků, jako spíše popisem krutých experimentů, které s nimi byly prováděny (vyříznutí částí mozku, rozdrcení ušního labyrintu...). Následkem podrobného vědeckého prozkoumání a rychlého rozšíření mloků se o ně většina veřejnosti přestala zajímat a stali se běžnou součástí života. Odolnost mloků pak zkoumal hamburský badatel Wuhrmann, který shledal, že mloci vydrží bez vody pouze několik dní. Jsou-li však pravidelně postříkáváni vodou, jsou schopni po určitý čas pracovat i v suchém prostředí. Bylo též zjištěno, že mloci zůstávají aktivní při teplotách do 7°C, při poklesu teploty pod 5°C pak upadají do jakési hibernace. Vysoce netolerantní jsou vůči chemickému znečištění, naopak bez jídla vydrží při relativní čilosti tři týdny. Mloci mají také velmi dobré regenerační schopnosti, kdy jim při zranění dorůstají celé končetiny i vnitřní a smyslové orgány. Při výzkumech bylo také zjištěno, že tuk mloků by mohl být využit v průmyslu jako mazadlo a jejich maso je při adekvátní úpravě poživatelné.
 +
 
 +
V anketě dotazující se známých osobností, zda mají mloci duši, převažoval názor, že nemají. Začala však být řešena Mločí Otázka, tj. otázka humánního nakládání s mloky. Průkopnicí v tomto ohledu byla Mme Louise Zimmermann požadující pro mloky vzdělání, která nakonec založila první lyceum pro mloky. I když její další projekt dívčí školy pro mloky skončil neúspěchem, když se její učební program setkal s nezájmem žákyň, vystudovaní mloci měli takový úspěch, že byla vzápětí zřízena i mločí polytechnika a univerzita. Někteří pedagogové považovali výuku humanitních věd u mloků za zbytečnou, v důsledku čehož byla založena Refomní Škola zaměřená ryze na přírodní vědy a praktickou výuku. Nastalý spor o důležitosti humanitního vzdělání byl nakonec vyřešen reformou lidských škol podle Reformní Školy pro mloky. Vzdělávání mloků bylo nakonec ve všech námořních zemích (kromě Velké Británie) organizováno státem a kvalita mločího školství díky zavádění nových postupů a technologií brzy přesáhla kvality rigidních lidských škol. V oblasti jazykového vzdělání mloků nepanovala mezi jednotlivými státy shoda a nakonec každý stát vzdělával mloky ve svém jazyce. Mezi mloky byla ze všech jazyků nejvíce rozšířená Basic English, která se nakonec stala i jazykem oficiálním.
 +
 
 +
Kvůli stavbě svých mluvidel nedokázali mloci vyslovit dlouhá slova a hlásku r. Stejně tak nebyli schopni rozlišit mezi zájmeny "já" a "my" a nerespektovali gramatické rody. Tyto nedostatky si však brzy osvojila i část lidské populace žijící v přístavech a též vyšší společnost, u které se "mločí" vyjadřování stalo módní. V Čechách zatím vyšel článek požadující seznámení mloků s českou kulturou a jazykem, následkem kterého vyšla příručka "Česky pro Mloky", které se prodalo přes sedm set výtisků.
  
 
== Význam výrazů a jmen užitých v textu<ref group="pozn.">Částečně převzato z elektronické knihy vydané Městskou knihovnou v Praze (CC0)</ref> ==
 
== Význam výrazů a jmen užitých v textu<ref group="pozn.">Částečně převzato z elektronické knihy vydané Městskou knihovnou v Praze (CC0)</ref> ==
Řádek 66: Řádek 70:
 
* Pelagický = žijící volně v moři
 
* Pelagický = žijící volně v moři
 
* Elberfeldští koně – koně z chovu německého podnikatele Kralle, který údajně uměli počítat a výsledky oznamovali údery kopyt. Jednou z teorií vysvětlující jejich schopnosti je, že koně sledovali emoce jejich majitele a naučili se klepat kopyty do doby, než svým uvolněním dal najevo správnost výsledku.
 
* Elberfeldští koně – koně z chovu německého podnikatele Kralle, který údajně uměli počítat a výsledky oznamovali údery kopyt. Jednou z teorií vysvětlující jejich schopnosti je, že koně sledovali emoce jejich majitele a naučili se klepat kopyty do doby, než svým uvolněním dal najevo správnost výsledku.
* Mae West – americká herečka
+
* Mae West – skutečná postava – americká herečka
 
* In actu = v praxi
 
* In actu = v praxi
 
* Lemurie – mýtický kontinent, jež se měl nacházet v Indickém oceánu mezi Srí Lankou a Madagaskarem
 
* Lemurie – mýtický kontinent, jež se měl nacházet v Indickém oceánu mezi Srí Lankou a Madagaskarem
Řádek 77: Řádek 81:
 
* C’est un type = je to podivín
 
* C’est un type = je to podivín
 
* Xeróza = abnormální vysušení
 
* Xeróza = abnormální vysušení
 +
* François Coppé – skutečná postava – francouzský básník
 +
* Basic English – jazyk se slovní zásobou 850 slov vytvořený v roce 1929
 +
* Eruditam linguam Latinam = ušlechtilý jazyk latinský
 +
* Orbis terrarum  = svět pozemský
  
 
== Poznámky ==
 
== Poznámky ==

Verze z 24. 4. 2018, 19:29


Tato stránka ještě není zcela dokončena. Pro snazší evidenci je zde umístěna tato šablona.


Český jazyk
Literární dílo (rozbor)
Titul Válka s mloky
Literární období demokratický proud české meziválečné literatury
Literární druh epika
Autor Karel Čapek
Literární žánr dystopický román
První vydání 1935-1936 (vycházelo na pokračování v Lidových novinách)
První české vydání 1935-1936
Kanonické vydání N/A


Děj

Kniha první (Andrias Scheuchzeri)

Kapitán J. van Toch kotví se svou lodí Kandong Bandoeng u ostrova Tana Masa, kde má hledat nová loviště perel. Od zde žijícího obchodního agenta se doví, že kolem ostrova nejsou žádná neprobádaná místa kromě Devil Bay, kde podle místních žijí mořští čerti (nazývaní Tapa). Kapitán zvěstem o čertech nevěří a pokusí se s domorodým starostou vyjednat pomoc místních při průzkumu Devil Bay, což však vede jen k hádce. Odpoledne se na místo vydá s vlastními lovci perel, kteří zde sice objeví škeble s kvalitními perlami, ale současně i velké množství podivných živočichů, které považují za čerty. Kapitán poté zátoku po několik nocí navštěvuje a komunikuje s oněmi živočichy. Následně odpluje do Padangu, odkud pošle své společnosti balíček s perlami, požádá o roční dovolenou a spolu s lovcem žraloků Dajakem se vrací na Tana Masu.

V létě jsou novináři zoufalí z nedostatku zpráv a doslechnou se, že v Jevíčku právě přebývá kapitán van Toch. Rozhodnou se jej tedy vyptat na jeho cesty a uveřejnit o nich reportáž. Van Toch jim však namísto vyprávění o svých zážitcích nabídne obchod – pokud mu poskytnou patnáct až šestnáct milionů korun, stanou se jeho společníky v obchodu s perlami. Novináři mu sdělují, že tolik prostředků k dispozici nemají, ale doporučí mu jako investora milionáře Bondyho.

Portýr pana Bondyho se nejprve rozmýšlí, zda kapitána vůbec pouštět dál, nakonec jej však přeci jen ohlásí. Příchod van Tocha u Bondyho vyvolá staré vzpomínky a touhu po dalekých zemích. Kapitán však zatím začne poněkud nesouvisle vyprávět o "ještěrech" žijících na Tana Mase. Popisuje, jak se za nimi večer vypravil a pomohl jim otevírat škeble perlorodky, ostatní druhy zahazoval. Takto se mu za večer podařilo shromáždit osmnáct perel, další večer však několik "ještěrů" sežrali žraloci. Kapitánovi bylo "ještěrů" líto, a proto jim daroval svůj nůž, aby mohli snáze otevírat škeble.

Později se na ostrov vrátil s lovcem žraloků a pokračoval v pozorování "ještěrů". Přitom si povšiml jejich vysoké inteligence a vloh pro stavbu podvodních hrází. Jednomu z nich se také podařilo darovaným nožem zabít žraloka, což kapitána potěšilo a daroval mu za to harpunu. Postupně také začal s "ještěry" obchodovat, kdy jim za perly dával různé nástroje. Starosti mu dělali pouze místní domorodci, kteří každou noc vyzváněli, aby odehnali domnělé čerty od jejich vesnice a později chtěli výdaje za zvonění po kapitánovi zaplatit. Van Toch nakonec nabídne Bondymu, že by se správnou lodí mohl "ještěry" přepravovat mezi perlovými ostrovy a dál od nich kupovat perly. Bondy jej považuje za blázna, současně jej však má za poctivého člověka a intuicí cítí, že by mohl na obchodu vydělat. Dohodne se tedy s kapitánem, že bude velet obchodní lodi, která bude současně i přepravovat mloky.

V Marseille se spolu baví dva námořníci – Švéd Jensen a Ir Dingle, kteří oba sloužili nějaký čas na lodích kapitána van Tocha. Dingle si stěžuje na "ještěry", jež kapitán přepravoval na lodi, a vypravuje, jak se mu hnusili. Také se domnívá, že si van Toch zahrává s čerty, a nabízí Jensenovi, že za něj dá v Irsku sloužit mši, pokud mu na ní dá peníze. Jensen se obává, že Dingle peníze utratí za alkohol, ale nakonec je uchlácholen stvrzenkou, kterou mu Dingle vystaví. Ir nakonec peníze skutečně propije a navíc nejede do Irska, takže mše sloužena není.

Abe Loeb dostal od svého bohatého otce za složené zkoušky na univerzitě jachtu, aby mohl poznat svět. Poněkud nesouvisle přemýšlí o svém vztahu s Li (Lily Valley / Lilian Nowak / White Lily) a o dalších svých společnících na lodi – Fredovi a Judy. Li zatím napadne, že by se na ostrově, u kterého přistáli, dal natočit film. V něm by u ostrova ztroskotala loď a ona by se jako jediná zachránila. Poté by ji unesla gorila, zajali divoši a nakonec by se s jedním z divochů oženila. Když se jde vykoupat, vyděsí ji ve vodě neznámé zvíře. Několik desítek zvířat pak vyleze na pláž, kde požadují po Abovi nože a nabízejí mu perly. Abe pak perly věnuje Li a tvrdí, že jí je přinesli mořští bohové, tritoni. Li se zvířat nadále bojí, a trvá na okamžitém odjezdu. Na cestě k lodi však usoudí, že jsou poměrně milí.

Večer se na lodi všichni dohadují o taxonomickém zařazení zvířat. Abe s Fredem je považují za ještěry, zatímco kapitán za savce. Judy se domnívá, že si Abe s Li celou historku vymysleli. Nakonec se všichni usnesou zvířata nafilmovat, Li pak má ve vzniklém snímku hrát. Na ostrov jsou dopraveny zbraně a tři muži pod vedením kapitána mají zajišťovat bezpečnost celé akce. Na poslední chvíli doráží na ostrov i Li, která se nechává točit do doby, než na ní jedno ze zvířat sáhne. Zvířata jsou pak zahnána na útěk kapitánovými muži, kterým se podaří jedno z nich odchytit živého. Celá společnost poté na pláži nachází desítky perel. Na lodi se pak diskutuje o tom, jaký titulek by měla mít zpráva o jejich setkání s mloky. Li napadne další námět na film, v němž by žila s tritony v podmořském městě, zamilovala se do rybáře a byla nakonec spolu s ním obléhána mloky. Zvíře, které kapitánovi muži odchytili po dvou dnech uhyne, zpráva se skutečně dostane do novin po celém světě. Živočichové na snímcích jsou pak identifikováni jako mloci, i když část odborné veřejnosti je považuje za falzifikáty. Abe Loeb se nakonec ožení s Judy.

Objev mloků vyvolá ve světě senzaci a způsobí vzestup kulturních děl s podmořskou tematikou. Konečně se za mloky vydá vědecká výprava složená ze světových kapacit. Té se nakonec podaří několik mloků usmrtit a pitvat. Přitom zjišťují, že je stavba kostry těchto mloků takřka totožná s fosilním otiskem mločí kostry, která byla původně považovaná za lidskou. Později byla považována za pozůstatky domněle vyhynulého pravěkého mloka Andriase. Vědci proto navrhnou daný druh pojmenovat Andrias Scheuchzeri (po J. J. Scheuchzerovi, který fosilní otisk objevil). Členové výpravy si nedokáží vysvětlit, jak mohlo dojít k tak rychlému rozšíření mloků po tropických ostrovech. Další členové vědecké komunity zařazují mloky do jiných taxonů a dávají jim jiná jména, přičemž vědecké spory o mloky se nepodaří až do konce uspokojivě vyřešit.

V londýnské zoo pracuje v pavilonu ještěrů jako hlídač a ošetřovatel Thomas Greggs. Jednoho večera si povšimne, že mlok druhu Andrias Scheuchzeri dokáže opakovat slova, která během dne slyšel od návštěvníků. Učí jej tedy postupně mluvit, což jednoho večera zjistí ředitel a přísně Greggsovi vyčiní. Po čase přijede za ředitelem profesor Petrov, kterému ředitel předvede mlokovy schopnosti. Profesor je narušením svých představ o zvířatech podrážděn a spěšně odchází. Za mlokem však brzy přichází další vědci, kteří podrobně zkoumají jeho rozumové schopnosti. Ti usoudí, že mlok poněkud mechanicky opakuje informace, které se dočetl v novinách. Jeho rozumové schopnosti považují za podprůměrné oproti průměrným lidem. Mluvící mlok se stane senzací londýnské zoo, ale nakonec umírá v důsledku přílišné konzumace sladkostí, které mu návštěvníci nosili.

Pan Povondra tráví dovolenou ve svém rodném městě, kde se má brzy konat posvícení. Spatří, jak jakýsi mužík věší na stan stojící na náměstí nápis oznamující, že se uvnitř nachází mluvící mloci kapitána J. van Tocha. Povondra je poněkud udiven, když zjistí, že se zcela neznámý muž vydává za kapitána van Tocha, přesto se však rozhodne zaplatit vstupné a mloky synovi ukázat. Je poněkud zklamán, když zjistí, že ve stanu je pouze jeden dosti zanedbaný mlok. Překvapí jej však, že mlok dokáže mluvit. Protože za vstup do stanu zaplatil tři koruny, chtěl by vidět ještě něco dalšího, ale majitel mu ukazuje pouze svou tlustou ženu.

Mluvící mloci způsobí ve světě senzaci a stanou se jedním z hlavních témat novinových zpráv a článků. Tyto články jsou však ve většině případů dosti neodborné, a proto profesor Vladimír Uher napíše do Lidových novin vlastní článek, pokoušející se o vědečtější pohled na celou problematiku. Za nejzajímavější otázku nepovažuje Uher inteligenci mloků, ale záhadu jejich rychlého rozšíření. Díky jeho článku je profesoru Uhrovi jedním ze čtenářů zaslán výstřižek ze starých novin pojednávající o kapitánovi anglické lodi, který v jednom z australských slaných jezer objevil zvláštní druh mloků. Ty chtěl dopravit v sudech do Evropy, zvířata však během plavby otevřela okno a unikla do moře v okolí Sumatry. Uher se domnívá, že právě přesun do příhodnějších podmínek byl impulsem, který odstartoval tak výrazný vývoj mloků. O své teorii chce napsat do novin, čtenáři jsou však čtením o mlocích znuděni, a tak redakce jeho příspěvek neotiskne.

G. H. Bondy zahajuje valnou hromadu Pacifické Exportní Společnosti a oznamuje úmrtí kapitána Jana van Tocha, který byl stižen mrtvicí. Ředitel Volavka informuje o neuspokojivých hospodářských výsledcích společnosti, kdy kvůli zvýšené nabídce rapidně poklesla cena a obliba perel. Společnost se pokoušela vzniklé ztráty kompenzovat prodejem dalších mořských plodin, např. korálů a uvažovala i o intenzivním rybolovu v Tichém oceánu, tyto obchodní aktivity však neměly výraznější úspěch. Vývoz různého zboží spjatý s působením společnosti je mírně na vzestupu, ředitel však upozorňuje, že společnost nebude schopna vyplatit akcionářům jakoukoliv dividendu. Účastníci valné hromady poté diskutují o efektivitě lovu perel a o nedostatku nevyčerpaných lovišť. Mnoho přítomných si také stěžuje na přílišnou lidumilnost kapitána van Tocha, který mlokům dodával příliš kvalitní stravu a nástroje a snižoval tak zisk společnosti. Bondy informuje o velkém množství mloků v držení společnosti, které se díky jejich rychlému rozmnožování velmi rychle rozroste. Oznamuje také akcionářům, že tímto končí první fáze společnosti založená na obchodu s perlami, a nyní je třeba nalézt jistějšího zdroje příjmů. H. Brinkelaer navrhuje prodávat mloky jako pracovní síly pro vodní práce. Někteří účastnící schůze namítají, že prodejem mloků společnost přijde o svůj monopol. Ředitel Volavka upozorňuje, že právní status mloků žijících u pobřeží tichomořských ostrovů je velmi nejistý a že společnost na ně bude poměrně těžko uplatňovat majetkové nároky. Bondy oznamuje, že si společnost do budoucna stěží dokáže udržet monopol na mloky. Připraveny jsou však smlouvy, které povedou ke vzniku Salamander-Syndicatu, obřího společenství firem, které by poskytovaly komplexní služby spojené s mloky – pojištění, speciální nástroje, levné krmivo a přepravu mloků na pracoviště. S mločím syndikátem by spolupracovali i dodavatelé stavebnin. Bondy pak představuje svou vizi budoucnosti, kdy mloci pomohou při konstrukci umělých ostrovů či umělých pevnin a budou jedním z nejvýznamnějších obchodních artiklů. Po příslibu dividend pro akcionáře je návrh na vznik Salamander-Syndicatu schválen.

První část knihy obsahuje dodatek o rozmnožování mloků. Zde je uvedeno, že mloci se rozmnožují standardně snášením vajíček, jejich vývojem přes pulce apod. Samec se k samici přidružuje začátkem dubna a drží se jí po několik dnů. Samci po dobu rozmnožování nepřijímají potravu, samice jsou během této doby naopak velmi žravé. Samec samici pronásleduje a ve chvíli, kdy ji dostihne, předsune svou tlamu poněkud před čenich samice. Takto pak pár zůstává po několik dní a pokud se samice během této doby pokusí utéci za potravou, samec ji s velkým úsilím honí. Po čase jsou již oba mloci zcela nehybní a tehdy dochází k oplození vajíček. Bylo však zjištěno, že k oplození vajíček nejsou třeba přímo pohlavní buňky, ale spíše určitá kyselá chemická směs vylučovaná samci. Byl také lépe popsán tanec salamandrů, kdy za úplňkových večerů samci mloků vylézají na břeh a kroutí horní polovinou těla. Někteří považovali tyto společné tance za projev komunity, která je však přítomná pouze u samců, zatímco samice jsou spíše samotářské.

Kniha druhá (Po stupních civilizace)

Pan Povondra čte noviny a dovídá se o obřím komerčním úspěchu mloků, kterých se prodalo již sedmdesát milionů kusů. Povondra se považuje za spolustrůjce celého úspěšného projektu, neboť nemusel kapitána van Tocha za panem Bondym pouštět, kvůli čemuž by se podle něj obchod s mloky nikdy neuskutečnil. Povondra pak začne sbírat novinové výstřižky o mlocích, pan Bondy dokonce přikáže, aby mu z kanceláře byly zasílány všechny výstřižky o mlocích, které nebylo nutno archivovat. Kompletnost jeho sbírky je však dosti narušována jeho ženou, jež výstřižky, které jí překážely, pravidelně pálila. Pan Povondra pak mnohé články sám vyhazoval.

V počátcích obchodu s mloky byli tito tvorové užíváni k odklízení mělčin, čištění přístavů či rozšiřování Panamského průplavu. Byla též plánována výstavba leteckých ostrovů, které by usnadnily doplňování paliva. Mločí syndikát usilovně pracoval na propagaci mloků, místy však bylo jejich rozšiřování brzděno legislativou. Britská vláda odmítla povolit transport mloků Suezským průplavem a zakázala jejich zaměstnávání u pobřeží či ve vodách Spojeného království z bezpečnostních důvodů a z důvodů dodržování zákonů o potírání otroctví. Mnozí lidé před šířením mloků varovali, světový tisk však pojednával spíše o výhodách obchodu s nimi (a to i proto, že byl tento obchod spojen s výnosnou inzercí v novinách).

V Austrálii došlo v souvislosti s importem mloků ke stávkám přístavních a jiných pracovníků, které byly urovnány nabídkou finančního příspěvku odborům. Mloci zlepšili svou reputaci i záchranou několika tonoucích v přístavu Madras (domorodci však byli jejich zásahem pobouřeni, neboť se jakožto nečistá stvoření dotkli příslušníků vyšších kast). Postupně byli mloci rozděleni na cenové třídy podle jejich možného využití. Mloci "Leading" byli užíváni jako vůdci pro jejich inteligenci; "Heavy" byli silní mloci schopní vykonávat těžké práce; "Team" byli běžní, řadoví mloci; "Odd Jobs" byli neškolení mloci schopní vykonávat pomocné práce; "Trash" byli slabí či postižení mloci, kteří se prodávali hromadně na váhu a účel jejich nákupu nebyl zcela znám. Jako "Spawn" byl označován mločí potěr. Mloci se začali užívat i pro závodění, kdy v trojspřeží táhli plochou lodici. Mloci byli množeni a cvičeni ve specializovaných farmách, kde se učili lidské řeči a zacházení s pracovními nástroji. Po výcviku byli naloženi do tankových lodích, které je dopravily na jejich pracoviště, přičemž ztráty během přepravy "dosahovaly stěží desíti procent". Na žádost spolku pro ochranu zvířat byl na každé lodi kaplan, který měl dohlížet na humánní zacházení s mloky a kázal jim o úctě k budoucím zaměstnavatelům.

Kromě oficiálního obchodu s mloky se brzy rozbujel i obchod ilegální. Při něm byli mloci omračováni vesly a dosti bezohledně odvlečeni na loď, která navíc často nebyla uzpůsobena pro jejich přepravu. Takto byla podle průzkumů ulovena asi čtvrtina prodávaných mloků a Mločí syndikát i místní vlády toto pirátství vzhledem k přemnožení mloků tiše tolerovaly. S rozvojem obchodu s mloky docházelo ve světě k projektování megalomanských projektů majících za cíl vytvoření nových pevnin. Japonsko projektovalo propojení svých ostrovů souší, Holandsko pokračovalo ve vysušování přímořských oblastí a Francie propojila ostrovy departmentu Guadeloupe.

Mloci dále přitahovali pozornost vědců, kteří se nově začali zabývat jejich psychologií. V důsledku jejich zkoumání byl uspořádán "První mezinárodní kongres zoologů pro psychologický výzkum obojživelníků ocasatých". Vědci se zde ani tak nezabývali intelektem mloků, jako spíše popisem krutých experimentů, které s nimi byly prováděny (vyříznutí částí mozku, rozdrcení ušního labyrintu...). Následkem podrobného vědeckého prozkoumání a rychlého rozšíření mloků se o ně většina veřejnosti přestala zajímat a stali se běžnou součástí života. Odolnost mloků pak zkoumal hamburský badatel Wuhrmann, který shledal, že mloci vydrží bez vody pouze několik dní. Jsou-li však pravidelně postříkáváni vodou, jsou schopni po určitý čas pracovat i v suchém prostředí. Bylo též zjištěno, že mloci zůstávají aktivní při teplotách do 7°C, při poklesu teploty pod 5°C pak upadají do jakési hibernace. Vysoce netolerantní jsou vůči chemickému znečištění, naopak bez jídla vydrží při relativní čilosti tři týdny. Mloci mají také velmi dobré regenerační schopnosti, kdy jim při zranění dorůstají celé končetiny i vnitřní a smyslové orgány. Při výzkumech bylo také zjištěno, že tuk mloků by mohl být využit v průmyslu jako mazadlo a jejich maso je při adekvátní úpravě poživatelné.

V anketě dotazující se známých osobností, zda mají mloci duši, převažoval názor, že nemají. Začala však být řešena Mločí Otázka, tj. otázka humánního nakládání s mloky. Průkopnicí v tomto ohledu byla Mme Louise Zimmermann požadující pro mloky vzdělání, která nakonec založila první lyceum pro mloky. I když její další projekt dívčí školy pro mloky skončil neúspěchem, když se její učební program setkal s nezájmem žákyň, vystudovaní mloci měli takový úspěch, že byla vzápětí zřízena i mločí polytechnika a univerzita. Někteří pedagogové považovali výuku humanitních věd u mloků za zbytečnou, v důsledku čehož byla založena Refomní Škola zaměřená ryze na přírodní vědy a praktickou výuku. Nastalý spor o důležitosti humanitního vzdělání byl nakonec vyřešen reformou lidských škol podle Reformní Školy pro mloky. Vzdělávání mloků bylo nakonec ve všech námořních zemích (kromě Velké Británie) organizováno státem a kvalita mločího školství díky zavádění nových postupů a technologií brzy přesáhla kvality rigidních lidských škol. V oblasti jazykového vzdělání mloků nepanovala mezi jednotlivými státy shoda a nakonec každý stát vzdělával mloky ve svém jazyce. Mezi mloky byla ze všech jazyků nejvíce rozšířená Basic English, která se nakonec stala i jazykem oficiálním.

Kvůli stavbě svých mluvidel nedokázali mloci vyslovit dlouhá slova a hlásku r. Stejně tak nebyli schopni rozlišit mezi zájmeny "já" a "my" a nerespektovali gramatické rody. Tyto nedostatky si však brzy osvojila i část lidské populace žijící v přístavech a též vyšší společnost, u které se "mločí" vyjadřování stalo módní. V Čechách zatím vyšel článek požadující seznámení mloků s českou kulturou a jazykem, následkem kterého vyšla příručka "Česky pro Mloky", které se prodalo přes sedm set výtisků.

Význam výrazů a jmen užitých v textu[pozn. 1]

  • dubbeltje = drobná holandská mince
  • kampong = malajská vesnice s tržištěm
  • toddy = palmové víno
  • Golombek – skutečná postava, Bedřich Golombek, československý novinář a prozaik
  • Valenta – skutečná postava, Edvard Valenta, československý spisovatel a publicista
  • Eskymo Welzl – skutečná postava, Jan Eskymo Welzl, československý cestovatel, vynálezce a dobrodruch
  • Bezoár = usazenina v útrobách některých savců považovaná za léčivý prostředek
  • YMCA – Young Men's Christian Association – nejstarší a největší organizace pro mládež
  • Schilerův rytíř – odkaz na baladu Rukavička Friedricha Schillera v níž dvorní dáma Kunhuta úmyslně zahodí svou rukavičku do výběhu lvů. Svého obdivovatele pak vyšle do jejich výběhu. Rytíř jí sice rukavičku přinese, nadále však o dvorní dámu nestojí.
  • Trader Horn – ve své době populární americký film o obchodníkovi Hornovi a jeho cestě do Afriky
  • Předdiluviální, antediluviální (v díle jsou přítomné různé zkomolené varianty) = pocházející z doby před pleistocénem[pozn. 2] (dříve známým též jako diluvium)
  • Pelagický = žijící volně v moři
  • Elberfeldští koně – koně z chovu německého podnikatele Kralle, který údajně uměli počítat a výsledky oznamovali údery kopyt. Jednou z teorií vysvětlující jejich schopnosti je, že koně sledovali emoce jejich majitele a naučili se klepat kopyty do doby, než svým uvolněním dal najevo správnost výsledku.
  • Mae West – skutečná postava – americká herečka
  • In actu = v praxi
  • Lemurie – mýtický kontinent, jež se měl nacházet v Indickém oceánu mezi Srí Lankou a Madagaskarem
  • Divertissement = zábava, rozptýlení
  • Exploatace = hospodářské využívání či zneužívání
  • Askeurace = pojištění
  • Animal faber = živočich pracující
  • Trade Unie – zaměstnanecké odbory
  • Barkasa – typ člunu sloužící zejména pro dopravu mezi kotvící lodí a břehem
  • C’est un type = je to podivín
  • Xeróza = abnormální vysušení
  • François Coppé – skutečná postava – francouzský básník
  • Basic English – jazyk se slovní zásobou 850 slov vytvořený v roce 1929
  • Eruditam linguam Latinam = ušlechtilý jazyk latinský
  • Orbis terrarum = svět pozemský

Poznámky

  1. Částečně převzato z elektronické knihy vydané Městskou knihovnou v Praze (CC0)
  2. Starší období čtvrtohor, kdy již nežili dinosauři a docházelo k postupnému vymírání megafauny (mamuti, šavlozubí tygři...)