R.U.R.

Z EkzamenoWiki
Verze z 18. 4. 2018, 14:04, kterou vytvořil -AD- (diskuse | příspěvky) (fragment nové stránky)
(rozdíl) ← Starší verze | zobrazit aktuální verzi (rozdíl) | Novější verze → (rozdíl)
Přejít na: navigace, hledání

Tato stránka ještě není zcela dokončena. Pro snazší evidenci je zde umístěna tato šablona.


Český jazyk
Literární dílo (rozbor)
Titul R.U.R.
Literární období demokratický proud meziválečné literatury
Literární druh drama
Autor Karel Čapek
Literární žánr "kolektivní drama se vstupní komedií"
První vydání 1920
První české vydání 1920
Kanonické vydání N/A


Děj

Předehra

Do kanceláře Domina, centrálního ředitele Rossumových Univerzálních Robotů, přichází Helena, dcera prezidenta Gloryho. Domin jí okamžitě nabídne prohlídku továrny za podmínky, že zachová mlčenlivost o detailech výrobního postupu. Poté ji popisuje historii výroby robotů mající počátek v experimentech učence Rossuma, který objevil alternativní způsob organizace živé hmoty. Ten později využil při umělém vytváření živých tvorů, zejména umělých lidí. Kvůli svému vizionářství se rozhodl stvořit bytost, která by byla zcela totožná s normálními lidmi, jeho pokusy v tomto směru však skončily neúspěchem. Jeho synovec však ve vynálezu viděl příležitost pro zisk a proto návrh umělých lidí zjednodušil tak, aby byla umožněna jejich sériová výroba. Tak vznikli roboti, kteří mají na rozdíl od lidí minimální potřeby. Životnost kvalitnějších robotů pak dosahuje přibližně dvaceti let. Domin poté ukazuje Heleně Sullu, jeho robotickou sekretářku. Když Helena nevěří, že je Sulla robot, chce ji dát Domin pitvat, což Helenu rozhořčí, Sulla však zůstane zcela lhostejná. Nakonec Domin posílá Sullu pryč a nabízí Heleně prohlídku všech částí továrny, kde jsou postupně vyráběny jednotlivé soustavy robotů, kteří jsou z nich následně kompletováni.

Do kanceláře zatím přichází další pracovníci továrny – Fabry, Gall, Hallemeier, Alquist a Busman. Helena je pokládá za roboty, a proto jim prozrazuje své pravé poslání – přichází do továrny jako zástupkyně Ligy humanity, která usiluje o zlepšení postavení robotů. Když se omyl vyjasní, obává se Helena, že ji představitelé továrny okamžitě pošlou pryč. Těm však její snaha o zvýšení sebeuvědomění robotů nijak nevadí, neboť všechny takové pokusy v minulosti skončily nezdarem. Upozorňují Helenu, že roboti nemají žádné city, neboť by to bylo pro jejich práci zbytečné. Připravují však vylepšení nervové soustavy robotů, které by jim umožnilo vnímat bolest. V současné době totiž robotům nijak nevadí zmrzačit se, což vede k zbytečným ztrátám. Občas u robotů také propukne jakýsi záchvat, kdy robot přestane pracovat a pouze skřípe zuby. Busman vysvětluje, jaké výhody přinesli roboti lidské společnosti, když díky zlevnění výroby dochází k razantnímu snižování cen. Má navíc vizi, že za chvíli bude vše natolik levné, že již lidé nebudou muset vůbec pracovat a zavládne všeobecný blahobyt. Helena se nakonec nechává částečně přesvědčit o prospěšnosti robotů a svoluje ke společné snídani. Domin ji následně požádá o ruku.

Dějství první

Domin, Fabry a Hallemeier chystají potají květiny v Helenině salónu. Zatím přichází Helenina chůva Nána, která si stěžuje na roboty. Informuje pak Helenu, že se další z robotů, Radius, pominul. Domnívá se také, že jsou roboti ďábelským vynálezem, za který lidstvo stihne boží trest. Mezitím přichází Domin a předává Heleně dary k desátému výročí jejího příchodu do továrny (mezi kterými je i válečná loď). Helena vzpomíná na události posledních deseti let, kdy dělníci bez práce ničili roboty a kdy byli roboti užíváni jako vojáci ve strašlivých válkách. Domin Heleně sděluje, že už týden nemá jakýchkoliv zpráv o okolním světě. Helena má neblahé tušení a prosí Domina, aby odjeli z továrny a usadili se na nějakém odlehlém místě. Mezitím Dominovi zavolá Fabrin, a ten tak odchází aniž se k návrhu vyjádří. Helena se nedokáže zbavit svých obav a požádá Nanu, aby přinesla poslední noviny. V těch se píše o strašlivém vraždění robotů ve válkách, při kterém zahynulo již 700.000 lidí a informace o nulové porodnosti za poslední týden. Nána to považuje za boží trest.

Helena poté přivádí Alquista a ptá se jej, proč se její nová loď jmenuje "Ultimus". Alquist vysvětluje, že to znamená "poslední" a svěřuje se jí se svými obavami z pokroku, které částečně zahání manuální prací. Stejně jako Nána si přeje zkázu robotů a návrat lidí zpět k práci, neboť soudobé změny považuje za nebezpečné. Soudí také, že se lidé přestali rodit proto, že jsou již zbyteční. Alquist následně odchází a Helena žádá Nánu, aby přivedla pominutého Rádia. Také zavolá doktoru Gallovi. Přichází Radius a vyslovuje svou nenávist k lidem, kterým chce vládnout. Helena mu dává zprávu pro Domina, aby jej neodeslal do spalovny. Poté jej krátce vyšetří Dr. Gall, který zjišťuje, že se nejedná o standardní křeč robotů, nýbrž o jakousi vzpouru. Helena se ptá, zdali jsou všichni roboti vyráběné podle nového postupu takto nenávistní, což Gall částečně potvrzuje. Hovoří též o robotce Heleně, která je však kvůli své nízké inteligenci zcela neužitečná. Helena se ptá na Gallův názor na příčinu nulové porodnosti. Ten vyjadřuje své přesvědčení o nadbytečnosti lidí, které roboti nahradili v práci. Helena jej pak propouští a žádá Nánu, aby zatopila v krbu. Poté přinese hromadu papírů, které spálí. Poté přichází Hallemeier, Gall, Alquist a Domin, kteří Heleně opětovně přejí k desátému výročí jejího příchodu. Fabry a Busman jsou zatím v přístavu. Poté Helenu informují o revoltě robotů, která však dle jejich názoru byla potlačena, neboť k továrně právě připlouvá poštovní loď. Také říkají, že i v případě, že by vzpoura skutečně vypukla, by mohli roboty vydírat za pomocí Rossumových plánů na jejich výrobu. Helena je zděšena a prosí je, aby zavřeli továrnu a odjeli. Domin má však plány na rozšíření výroby robotů, kteří by však byli vyrábění v národnostních edicích, které by se vzájemně nenáviděli a nemohli se tedy spojit proti lidem. Poté přichází Fabry, který všem (kromě Heleny) oznamuje, že poštovní loď přivezla pouze agitační letáky robotů. V těch jsou všichni roboti pobízeni k vyvražďování lidí a k následnému návratu do práce. Busman následně přináší zprávu, že roboti obsadili Ultima. Budova je zatím obklíčena a tovární píšťaly a sirény pískají k útoku.